2023 TRAIL OF TEARS ART SHOW WINNERS
GRAND PRIZE
Roy Boney, Cherokee Nation
Painting - “ᏚᏙᎠ ᏥᏍᏚ ᎤᏂᎩᏍᏗ (Her Name is Wild Rose)”
TRAIL OF TEARS AWARD
Jeremy Thompson, Seminole Nation of Oklahoma
Diverse Art Forms - “Simanó-li: Far From Home”
BETTY SCRAPER-GARNER ELDER AWARD
Tama Roberts, Cherokee Nation
Pottery - “Taking Flight”
JENNIE ROSS-COBB PHOTOGRAPHY AWARD
Robin Stockton, Cherokee Nation
Photography/Digital Art - “Strength Revealed”
BILL RABBIT LEGACY AWARD
Tonia Hogner-Weavel, Cherokee National Treasure
Diverse Art Forms - “Turkey Glow”
EMERGING ARTIST AWARDS
1st Place
Laney Cully, Cherokee Nation
Painting - “Walnut In Stages”
2nd Place
Sarah Stewart, Cherokee Nation
Diverse Art Form - “ᎠᏥᎸᏉᏗ ᎠᏔᏄᏥ ᎠᏣᎳᎩ - Miss Cherokee”
3rd Place
Kimberly Baker, Cherokee Nation
Painting - “Chief”
BASKETRY
1st Place
Vivian Cottrell, Cherokee National Treasure - “Basket”
2nd Place
Vivian Cottrell, Cherokee National Treasure - “Basket of Berries”
3rd Place
Lisa Baker, Cherokee Nation - “Talustsa Tsunilvwisdanedi (Industrial Basket)”
Honorable Mention
Tara McCoy, Eastern Band of Cherokee Indians - “Corn Carrier”
DIVERSE ART FORMS
1st Place
Julie Burk, Cherokee Nation - “Lost and Found”
2nd Place
Tonia Hogner-Weavel, Cherokee National Treasure - “Turkey Glow”
3rd Place
Stanley Charging, Three Affiliated Tribes (Mandan, Hidatsa, Arikara Nation) - “Big Dreams”
Honorable Mention
Carolyn Pallett, Cherokee Nation - “Blankets and Paintbrushes”
GRAPHICS
1st Place
Dylan Cavin, Choctaw Nation - “The Man from Osage”
2nd Place
Makiya Deerinwater, Cherokee Nation - “M.M.I.W.”
3rd Place
Rebecca Kuntz, Cherokee Nation - “The Messenger”
JEWELRY
1st Place
Tiffany Reiter, Cherokee Nation - “Wanderlust”
2nd Place
Hayden Haynes, Seneca Nation of Indians, Kiowa, Mvskoke - “Kissing Corn Husk Dolls”
3rd Place
Alica Wildcatt Bates, Eastern Band of Cherokee Indians - “First Fire”
Honorable Mention
Stephanie Duggar, Cherokee Nation - “Dragonfly”
Tiffany Reiter, Cherokee Nation - “Hope Springs Eternal”
MINIATURES
1st Place
Norma Howard, Chickasaw Nation, Choctaw Nation - “Choctaw Camp”
2nd Place
Vivian Cottrell, Cherokee National Treasure - “Double Woven Rivercane Basket and Mat”
3rd Place
Charlie Nichols, Cherokee Nation - “Hummingbird Brings Tobacco”
Honorable Mention
Hattie Lee, Cherokee Nation - “Spice of Life”
PAINTING
1st Place
Norma Howard, Chickasaw Nation, Choctaw Nation - “Picking Wild Onions”
2nd Place
Jerry Sutton, Cherokee Nation - “Thunder Boys - Light”
3rd Place
Michael Elizondo, Chumash - “Cherokee Fighter (Jacy)”
Honorable Mention
Amber DuBoise-Shepherd, Diné/Navajo, Sac & Fox, Prairie Band Potawatomi - “I Have Always Danced with the Rain”
Robin Greer, Cherokee Nation - “Let's Play”
James Andrew Smith, Cherokee Nation - “Future Hope”
PHOTOGRAPHY/DIGITAL ART
1st Place
Jeff Edwards, Cherokee Nation - “Cherokee DNA Tree of Life”
2nd Place
Emilee Edwards, Cherokee Nation - “Taming Uktena”
3rd Place
Zachary Barnes, Cherokee Nation - “Juksvsdi”
POTTERY
1st Place
Crystal Hanna, Cherokee Nation - “Oklahoma Alligator”
2nd Place
Tama Roberts, Cherokee Nation - “Taking Flight”
3rd Place
Troy Jackson, Cherokee National Treasure - “ᎦᏙᎬ ᎢᏅᎢᎦᏘ”
SCULPTURE
1st Place
Jon Williams, Cherokee Nation - “Moses Bearpaw”
2nd Place
Ernie Poindexter, Cherokee Nation - “Gathering Nuts”
3rd Place
Harry Oosahwee, Cherokee National Treasure - “The Hybrid Fish”
Honorable Mention
Ronnie Morris, Cherokee Nation - “Deer Clan Mask”